|

Wasze hity

  1. Tenet
KEI

Yomeddine. podróż życia

Yomeddine
Reżyseria: A.B. Shawky

Repertuar filmu "Yomeddine. podróż życia" w Toruniu

Brak repertuaru dla filmu "Yomeddine. podróż życia" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Yomeddine. podróż życia
Tytuł oryginalny: Yomeddine
Czas trwania: 97 min.
Produkcja: Egipt/USA/Austria , 2018
Gatunek: przygodowy / komedia / dramat
Premiera: 5 kwietnia 2019

Reżyseria: A.B. Shawky
Obsada: Rady Gamal, Ahmed Abdelhafiz, Osama Abdallah

Wyróżniona na Festiwalu w Cannes Nagrodą Specjalną za wartości humanistyczne niezwykła opowieść o przyjaźni, wykluczeniu i człowieczeństwie. 40-letni Beshay od dzieciństwa mieszka w kolonii dla trędowatych na egipskiej pustyni. Choć dawno już zwalczył chorobę, nigdy nie opuścił zamkniętej społeczności, w której przyszło mu żyć. Nagła śmierć żony wyzwala w nim potrzebę odnalezienia swoich korzeni. W towarzystwie nubijskiego sieroty Obamy i swojego ukochanego osła wyrusza w podróż do oddalonego o setki kilometrów rodzinnego miasta, by dowiedzieć się, dlaczego przed laty ojciec porzucił go na pastwę losu.

Doświadczoną przez życie postać Beshaya egipski reżyser A.B. Shawky powierzył Rady'emu Gamalowi – autentycznemu mieszkańcowi położonej na północ od Kairu kolonii trędowatych Abu Zaabal, którą w 2008 roku sportretował w swoim pierwszym krótkometrażowym filmie „The Colony”. To wówczas w jego głowie zrodził się pomysł
na „Yomeddine. Podróż życia” - opowieść o człowieku wyrzuconym poza nawias społeczeństwa, który dojrzewa do tego, by zrozumieć, dlaczego świat obszedł się z nim w tak bezwzględny sposób.

Określenie „Yomeddine” pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Dzień sądu”. Choć sam film ma przede wszystkich wydźwięk społeczny, to ten religijny termin ma szczególne znaczenie dla głównego bohatera i podobnych mu wykluczonych. Pozwala im bowiem żyć w nadziei, że ich obecne cierpienie znajdzie zadośćuczynienie w momencie, gdy na równi z innymi staną twarzą w twarz ze Stwórcą i będą sądzeni za swoje uczynki, a nie wygląd.

Skromny, zrealizowany za zaledwie 0,5 mln dolarów debiut Egipcjanina podbił serca selekcjonerów ubiegłorocznego Festiwalu w Cannes trafiając do Konkursu Głównego obok takich filmów, jak „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Złodziejaszki” Hirokazu Kore-edy czy „Kafarnaum” Nadine Lebaki. Ostatecznie „Yomeddine. Podróż życia” otrzymało prestiżową Nagrodą im. François Chalais "dla filmu ukazującego życie ludzi". Obraz Abu Shawky'ego był także egipskim kandydatem do oscarowej nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zaś na na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid wyróżniony został Nagrodą Publiczności i Nagrodą Jury Młodzieżowego.Średnia ocena: 1.0
rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0 rating 1.0
Oceniono 1 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Yomeddine. podróż życia on IMDb

Trailer filmu: Yomeddine. podróż życia

Wasze opinie

Dodaj nowy komentarz Yomeddine. podróż życia

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Repertuar Kin

Premiery

18 września
11 września
4 września

Zapowiedzi

25 września
30 września
2 października
4 października
9 października
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin