torun.repertuary.pl
Film

Nie jestem twoim murzynem

I Am Not Your Negro
Reżyseria: Raoul Peck

Repertuar filmu "Nie jestem twoim murzynem" w Toruniu

Brak repertuaru dla filmu "Nie jestem twoim murzynem" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Nie jestem twoim murzynem
Tytuł oryginalny: I Am Not Your Negro
Czas trwania: 93 min.
Produkcja: Szwajcaria/Francja/Belgia/USA , 2016
Gatunek: dokumentalny
Premiera: 1 grudnia 2017
Dystrybutor filmu: Against Gravity

Reżyseria: Raoul Peck
Obsada: Samuel L. Jackson, James Baldwin, Harry Belafonte

reż. Raoul Peck
USA, Francja, Belgia, Szwajcaria, 2016, 89 min.

Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę „Remember This House”. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.

Peck zestawia liryczną retorykę Baldwina z bogatym materiałem archiwalnym, łączy przeszłość antyrasistowskich ruchów obywatelskich z teraźniejszym działaniem aktywistów z ruchu #BlackLivesMatter. Zadaje też pytania o reprezentację czarnoskórych w Hollywood i poza nim, snuje refleksję nad spuścizną przemocy na tle rasowym, która wciąż przenika USA. Zachęca do znalezienia głębszych powiązań pomiędzy życiem i zabójstwem trzech liderów ruchu walczącego z rasizmem, stawiając pytanie o definicję nie tylko bycia czarnoskórym w Ameryce, ale również bycia innym. Film jest epicką opowieścią o irracjonalnym stosunku do „Innego” i nie dotyczy tylko konfliktu rasowego w USA. Można by ten konflikt uznać za absurdalny, gdyby nie tragiczne skutki, jakie się z nim wiążą.

Wybrane festiwale i nagrody:

Nominacja do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny 2017, MFF Berlin: wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama 2017 2016, MFF Toronto 2016, IDFA Amsterdam 2016


Średnia ocena: 4.0
rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0
Oceniono 14 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Nie jestem twoim murzynem on IMDb

Trailer filmu: Nie jestem twoim murzynem

Dodaj nowy komentarz Nie jestem twoim murzynem

Twoja opinia o filmie: