torun.repertuary.pl
Film

Big Short

The Big Short
Reżyseria: Adam McKay

Repertuar filmu "Big Short" w Toruniu

Brak repertuaru dla filmu "Big Short" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Big Short
Tytuł oryginalny: The Big Short
Czas trwania: 130 min.
Produkcja: USA , 2015
Gatunek: biograficzny / dramat
Premiera: 1 stycznia 2016
Dystrybutor filmu: UIP

Reżyseria: Adam McKay
Obsada: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt

Czterech outsiderów zauważa coś, czego nie widzi nikt – ani wielkie banki, ani media, ani rząd – groźbę postępującego z niezwykłą prędkością upadku światowej ekonomii. Mają pomysł. Big Short. Ryzykowne inwestycje doprowadzają ich do newralgicznego punktu współczesnej bankowości, opartej na niejasnych zasadach. Tytułowe „Short” to w języku bankowości forma spekulacji. Właściciel waloru zyskuje, gdy jego wartość traci; oceniając, że cena inwestycji jest zbyt wysoka, zyskuje na jej korekcie.
Scenariusz filmu bazuje na bestsellerowej książce Michaela Lewisa („Wielki Mike. The Blind Side”, „Moneyball”). Za reżyserię odpowiada Adam McKay („Legenda telewizji”, „Bracia przyrodni”). W rolach głównych zobaczymy Christiana Bale’a, Steve’a Carella, Ryana Goslinga oraz Brada Pitta.

W 2005 roku wielki fan heavy metalu i zarazem ekscentryczny menadżer z San Jose Michael Burry (Christian Bale) studiuje setki indywidualnych, wysoko ocenionych wniosków pożyczkowych i kredytów hipotecznych, co doprowadza go do alarmujących wniosków – rynek przeładowany jest zalegającymi ratami pożyczek, co na przestrzeni kilku lat musi doprowadzić do upadku systemu. Podczas gdy analitycy z Wall Street wydają się ignorować tę tykającą bombę, Burry wymyśla narzędzie zabezpieczające w przypadku niewywiązywania się z warunków umowy kredytowej, zwane „credit default swap” (CDS; umowa, w której jedna strona płaci drugiej określoną sumę, a ta w zamian zobowiązuje się pokryć zadłużenie, gdy dłużnik nie wywiązuje się w umowy kredytowej. Jeżeli ryzyko jest większe, wzrasta również cena CDSu), które miałoby ukrócić boom na rynku mieszkaniowym. Naturalnie, właściciele rynku mieszkaniowego reagują przerażeniem.
Młody makler z Wall Street, Jared Vennett (Ryan Gosling), chwytając wiatr w żagle, natychmiast zapala się do idei Burry’ego, co więcej stara się przekonać do wielomilionowych inwestycji pełnego temperamentu menadżera Marka Bauma (Steve Carell). Baum, początkowo sceptyczny, po naradach ze swym zespołem (Jeremy Strong, Hamish Linklater, Rafe Spall) ostatecznie decyduje się przeprowadzić własny wywiad na ten temat. Przygląda się rynkowi mieszkaniowemu na Florydzie, gdzie brokerzy przydzielają pożyczki niemal rutynowo, nawet ludziom, którzy nie mają szans na spłacanie rat.
Tymczasem dwudziestokilkuletni menadżerowie Jamie Shipley (Finn Wittrock) i Charlie Geller (John Magaro) również dostrzegają buble na rynku mieszkaniowym. Za wszelką cena pragną przebić się do elit finansowych Ameryki. Potrzebują jednak pomocy, by znaleźć się wśród rekinów finansjery. Niemal cudem udaje im się pozyskać do współpracy weterana giełdowego Bena Rickerta (Brad Pitt), który pomaga im w przedsięwzięciu. Przedsięwzięciu, które ma przechytrzyć Wall Street.
Kiedy w 2008 roku rynek ostatecznie pogrąży się w chaosie, zarobią miliony dolarów, ale to doświadczenie zmieni ich na zawsze. O ile bowiem wielkie instytucje finansowe, których beztroska doprowadziła do ogólnoświatowego kryzysu, poradziły sobie lepiej lub gorzej, miliony Amerykanów straciły domy, majątki, pracę, oszczędności i do dziś odczuwają konsekwencje finansowej katastrofy.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 34 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Big Short

Wasze opinie

t 2. lutego 2016, 15:29

Rewelacyjny!!! Kazdy powinien go zobaczyc, zeby zrozumiec jak to wszystko dziala. Niestety;(
Jeden z lepszych fimow jaki ostatnio widzialam

Rav 21. stycznia 2016, 21:21

dooobry!!

kinga 17. stycznia 2016, 10:46

bardzo dobry film, polecam

RJ1970 10. stycznia 2016, 20:46

Polecam, bardzo dobry film, powinni go zobaczyć wszyscy którzy chcą zrozumieć na czym polega współczesna bankowość.

jarek 10. stycznia 2016, 15:45

Film dla osób z branży finansowej , nieruchomościowej itp. Branżowy film . Jak dla mnie świetny . Raczej nie do pośmiania :)

mm 9. stycznia 2016, 23:00

świetny film, w prosty sposób, z humorem pokazuje skomplikowane mechanizmy rynków finansowych, historię kryzysu z 2008r. Bardzo dobra gra aktorska, świetna muzyka, oparty na bestsellerowej książce Michaela Lewisa. Szczerze polecam!

jay 8. stycznia 2016, 19:36

Film bardzo dobry, bardzo ciekawy też nawet dla laików... trochę za długi ale goraco polecam

Ja_cool 7. stycznia 2016, 23:27

Świetny. Ci, którzy posiadają kredyty odbiorą ten film mocniej od pozostałych osób. Ukazuje jak banki nas okradły 8 lat temu i nadal okradają. 8/10

bard 7. stycznia 2016, 7:52

Kolejny film wychwalający gości p.t. jak przechytrzyć innych, jak zrobić kasę kosztem innych. Co za czasy. Żadnego altruizmu. Nasz system jest chory.

Darek 6. stycznia 2016, 19:51

Świetny film nie tylko dla osób z ekonomicznym wykształceniem. Reżyser bardzo starał się przetłumaczyć zawiłości rynku ekonomicznego w sposób bardzo prosty i zarazem ciekawy, stąd przerywniki które idealnie pasują do klimatu tego filmu. Polecam

713 1. stycznia 2016, 22:22

Genialny; inteligentny, wciągający, niby zabawny a jednak trochę przeraża. Daje do myślenia.

Dodaj nowy komentarz Big Short

Twoja opinia o filmie: